Specifications
| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| rated power in W | 4500 W |
| rated power in VA | 5000 VA |
| output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| battery type | External battery system |
| provided equipment | Smart UPS signalling RS-232 cable User manual |
| Number of power module free slots | 0 |
|---|---|
| Number of power module filled slots | 0 |
| redundant | No |
| height | 43.2 cm |
|---|---|
| width | 13.5 cm |
| depth | 70.6 cm |
| net weight | 18.75 kg |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Not rack-mountable |
| two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| network frequency | 40…70 Hz auto-sensing |
|---|---|
| number of input connectors | 1 hard wire 3-wire |
| input voltage limits | 160…285 V |
| Maximum configurable power in W | 4500 W |
|---|---|
| harmonic distortion | Less than 5 % |
| UPS type | Double conversion online |
| Wave type | Sine wave |
| bypass type | Built-in static bypass |
| efficiency | 94 % (full load) |
| Maximum configurable power in VA | 5000 VA |
| ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
|---|---|
| relative humidity | 0…95 % |
| operating altitude | 0…3000 ft |
| ambient air temperature for storage | -10…40 °C |
| storage Relative Humidity | 0…95 % |
| storage altitude | 0.00…3048.00 m |
| acoustic level | 55 dBA |
| number of battery filled slots | 0 |
|---|---|
| number of battery free slots | 0 |
| additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| extended runtime | 0 |
| control panel | Multifunction LCD status and control console |
|---|---|
| Emergency power off | Yes |
| Surge energy rate | 480 J |
|---|---|
| noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Package 1 Weight | 23.5 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 57 cm |
| Package 1 width | 27.5 cm |
| Package 1 Length | 79 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




