| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 208 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| number of rack unit | 1U |
| provided equipment | Mounting hardware Rack mounting brackets Serial configuration cable |
| colour | Black |
|---|---|
| height | 4.4 cm |
| width | 43.2 cm |
| depth | 23.6 cm |
| net weight | 3.74 kg |
| mounting location | Front Rear |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Rack-mounted |
| network frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| Max line current | 20 A |
| input current limits | 20 A |
| Load capacity | 3300 VA |
| Max current draw | 20 A |
|---|---|
| number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C13 1 IEC 60320 C19 |
| protection type | Without circuit breaker |
| product certifications | CUL listed CE UL listed |
|---|---|
| standards | EN 55022 class A FCC part 15 class A |
| ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
|---|---|
| relative humidity | 5…95 % |
| operating altitude | 0…10000 ft |
| ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| storage Relative Humidity | 5…95 % |
| storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| Package 1 Weight | 5.51 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 11.4 cm |
| Package 1 width | 60 cm |
| Package 1 Length | 35.6 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




