| Presentation | A highly efficient, modular, 1500 kVA 3-phase UPS that provides the performance, flexibility, and maximized asset utilization today’s large data centers and mission critical applications require. This EcoStruxure Ready UPS features up to 99% efficiency with patented ECOnversion technology. Includes 5×8 start-up service. |
|---|---|
| Lead time | Special Order – Call for Quoted Lead Times |
| Main Input Voltage | 400 V 3 phases |
|---|---|
| Other Input Voltage | 380 V 415 V 440 V |
| Main Output Voltage | 400 V 3 phases |
| Other Output Voltage | 380 V 415 V 440 V |
| rated power in W | 1500 kW |
| rated power in VA | 1500 kVA |
| battery type | External battery system |
| provided equipment | Installation guide Start-up service |
| redundant | No |
|---|
| colour | White |
|---|---|
| height | 197 cm |
| width | 560 cm |
| depth | 90 cm |
| net weight | 3990 kg |
| USB compatible | No |
| network frequency | 40…70 Hz |
|---|---|
| number of input connectors | 1 hard wire 4-wire (3P + E) |
| maximum input current | 2552 A |
| max short time withstand current | 100 kA |
| input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| load power factor | From 0.7 leading to 0.5 lagging without any derating |
| Input Power Factor at Full Load | 1 |
| Maximum configurable power in W | 1500 kW |
|---|---|
| output frequency | 50 Hz sync to mains 60 Hz sync to mains 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised |
| crest factor | 3 with THC <5% |
| Wave type | Sine wave |
| output harmonic distortion | < 2% linear load and < 3% non-linear load |
| output overload operation | 10 minutes at 125% and 60 seconds at 150% |
| Maximum configurable power in VA | 1500 kVA |
| product certifications | C-Tick CE |
|---|---|
| standards | EN/IEC 62040-1 EN/IEC 62040-2 EN/IEC 62040-3 IBC 2012 IEC 62040-4 ISTA 2B |
| ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
|---|---|
| relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| operating altitude | 0…3333 ft |
| ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| storage Relative Humidity | 0…95 % Non-condensing |
| storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| acoustic level | 68 dBA |
| heat dissipation | 261497 Btu/h |
| IP degree of protection | IP20 |
| Efficiency | View Efficiency Graph
action_new_window
|
|---|---|
| number of battery filled slots | 0 |
| number of battery free slots | 0 |
| battery voltage | 480 V |
| discharge battery voltage | 384 V DC |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| extended runtime | 0 |
| free slots | 2 |
|---|---|
| control panel | 7″ touch screen display |
| alarm | Audible and visible alarms prioritized by severity |
| Package 1 Weight | 6576.18 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 215 cm |
| Package 1 width | 782 cm |
| Package 1 Length | 106 cm |
| Warranty | 1 year on-site repair or replace with factory authorized Start-Up |
|---|




