| Presentation | Wall mounted battery breaker box for use with third party battery solutions. |
|---|---|
| Lead time | Usually Ships within 2 Weeks |
| battery type | VRLA Li-Ion (Lithium-Ion) |
|---|
| colour | White |
|---|---|
| height | 100 cm |
| width | 50 cm |
| depth | 28 cm |
| net weight | 76 kg |
| product certifications | CE RCM EAC |
|---|---|
| standards | IEC 62040-1-2 IEC 60721-4-2 level 2M2 |
| ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
|---|---|
| relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| storage Relative Humidity | 0…95 % Non-condensing |
| Package 1 Weight | 86 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 594 mm |
| Package 1 width | 1000 mm |
| Package 1 Length | 1200 mm |




