- Maximum Power Point Tracking
- User selectable priority settings
- Real time remote monitoring
- Export excess power generated & also get backup
- In-built Zero Export Function
Hybrid Inverter TX 3.75KVA
- Rated AC power – 230V (single phase)
- Max Supported Panel Power – 3000 Wp, Input Voltage Range (Vmp) – 65V-130V
- Charge Controller – MPPT, Input Voltage Range (Voc)- 65V-165V
- Nominal Battery Bank Voltage – 48V
- BIS certified solar inverter
- Real time remote monitoring
- Anti-islanding protection to ensure safety of line workers
- Inbuilt MPPT charge controller to maximize solar generation from solar panels
- Inbuilt isolation transformer to protect from grid surges and noise
- User selectable source priority: Choose source priority among SBG, SGB, Solar Only and Grid Feed mode
- MCB protection against short circuit protection
- User friendly Informative LCD Display along with LED indications
- In-built zero export function
- Pure sine wave output for better performance & safety of connected loads
- Safe for your home with comprehensive protection features such as short-circuit, reverse polarity, battery overload, etc.
| Model | HYBRID INVERTER TX 3.75KVA |
| Range Name (Solar) | Hybrid |
| VA Rating | 3.75KVA |
| Output Waveform | Sine Wave |
| Warranty | 24 months |
| Net weight (kg.) | 50 kg |
| Country of Origin | India |
| No. of 12V Batteries in Series | 4 |
| Dimensions (L*B*H) | 30.0*50.4*51.5 CM |
| Technology (Solar) | With Battery |
| Maximum Power Voltage Vmp (V) | 65V-130V |
| Max. supported panel power (Wp) | 3000 Wp |
| Nominal battery bank voltage | 48 V |
| Input Voltage Range (Voc) | 65V-165V |
| Customer Care Details | Contact Customer Care Executive: Luminous Power Technologies Private Limited Plot No 150, Sector- 44, Gurugram, Haryana -122003 Ph.: 1800 103 3039 Email Id: Care@luminousindia.com Website: www.luminousindia.com |
| Manufactured By | (A) Luminous Power Technologies Pvt. Ltd Village-Malpur, Baddi, District-Solan, Himachal Pradesh-173205 (B) Luminous Power Technologies Pvt. Ltd Kh No. 957, 958, 960, 961 & 975, Village-Dev Nagar, PO-Gagret, Tehsil-Amb, Himachal Pradesh-177201 |
| Country of Manufacture | India |
| Contents of Pack | 1 N Inverter, 1 N Manual |
| Buying Guide | Buying Guide |




