Specifications
| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Other Output Voltage | 220 V 240 V |
| rated power in W | 1600 W |
| rated power in VA | 2000 VA |
| nb of power socket outlets | 2 IEC 60320 C13 |
| output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| number of cables | 1 |
| battery type | External battery system |
| provided equipment | Installation guide Smart UPS signalling RS-232 cable User manual |
| Number of power module free slots | 0 |
|---|---|
| Number of power module filled slots | 0 |
| redundant | No |
| colour | Charcoal |
|---|---|
| height | 8.5 cm |
| width | 43.2 cm |
| depth | 48.3 cm |
| net weight | 10.5 kg |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Rack-mounted with kit |
| two post mountable | 0 |
| USB compatible | No |
| network frequency | 40…70 Hz |
|---|---|
| number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| input voltage limits | 140…280 V |
| load power factor | 0.8 |
| Maximum configurable power in W | 1600 W |
|---|---|
| harmonic distortion | Less than 3 % |
| output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains 50 Hz +/- 0.1 % for 50 Hz nominal unsynchronised 60 Hz +/- 0.1 % for 60 Hz nominal unsynchronised |
| crest factor | 3 : 1 |
| UPS type | Double conversion online |
| Wave type | Sine wave |
| output harmonic distortion | < 3% linear load |
| bypass type | Built-in bypass |
| efficiency | 92 % (full load) |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Transfer time | 4 ms typical |
| number of battery filled slots | 0 |
|---|---|
| number of battery free slots | 0 |
| additional information | 72V. SMF or Flooded battery compatible. Internal charger 2A – 13A programmable Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery power in VAH | 0 VAh runtime |
| extended runtime | 1 |
| control panel | Multifunction LCD status and control console |
|---|---|
| alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm |
| noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
|---|
| Package 1 Weight | 13.5 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 26.5 cm |
| Package 1 width | 57.5 cm |
| Package 1 Length | 58.5 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




