| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 208 V 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| number of rack unit | 1U |
| cable length | 1.98 m |
| provided equipment | Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets User manual |
| height | 4.4 cm |
|---|---|
| width | 44.4 cm |
| depth | 10.2 cm |
| net weight | 1.73 kg |
| mounting location | Front Rear |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Rack-mounted |
| [In] rated current | 10 A |
|---|---|
| input current limits | 15 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| network frequency | 50/60 Hz |
| rated current | 10 A – 230 V 12 A – 208 V |
|---|---|
| number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C13 |
| product certifications | CUL listed C-Tick CE CSA GOST UL listed VDE VCCI |
|---|---|
| standards | FCC part 15 class A UL 60950 |
| ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
|---|---|
| relative humidity | 5…95 % |
| operating altitude | 0…10000 ft |
| ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| storage Relative Humidity | 5…95 % |
| storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| Package 1 Weight | 2.91 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 6.4 cm |
| Package 1 width | 47 cm |
| Package 1 Length | 33.7 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




