| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 200 V 208 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 200 V 208 V |
| Input Connection Type | NEMA L6-20P |
| number of rack unit | 1U |
| cable length | 2.44 m |
| number of cables | 2 |
| provided equipment | Mounting hardware Rack mounting brackets RS-232 configuration cable |
| height | 4.4 cm |
|---|---|
| width | 43.2 cm |
| depth | 23.6 cm |
| net weight | 4.83 kg |
| mounting location | Front Rear |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Rack-mounted |
| network frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| [In] rated current | 16 A |
| Max line current | 20 A |
| input current limits | 20 A |
| Load capacity | 3300 VA |
| Max current draw | 20 A |
|---|---|
| number of power socket outlets | 8 IEC 60320 C13 1 IEC 60320 C19 |
| protection type | Without circuit breaker |
| standards | EN 55022 class A FCC part 15 class A |
|---|
| ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
|---|---|
| relative humidity | 5…95 % |
| operating altitude | 0…10000 ft |
| ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| storage Relative Humidity | 5…95 % |
| storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| Package 1 Weight | 6.6 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 11.4 cm |
| Package 1 width | 60 cm |
| Package 1 Length | 35.6 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




