| Lead time | Usually in Stock |
|---|
| Main Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Main Output Voltage | 230 V |
| Input Connection Type | IEC 60309 16 A 2P + E |
| number of rack unit | 1U |
| cable length | 2.44 m |
| number of cables | 2 |
| provided equipment | Mounting hardware Rack mounting brackets Serial configuration cable |
| colour | Black |
|---|---|
| height | 4.4 cm |
| width | 43.2 cm |
| depth | 23.6 cm |
| net weight | 4.21 kg |
| mounting location | Front Rear |
| mounting preference | No preference |
| mounting mode | Rack-mounted |
| network frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| Max line current | 16 A |
| input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3840 VA |
| Max current draw | 16 A |
|---|---|
| number of power socket outlets | 1 IEC 60309 16 A 2P + E |
| power cable length | 0.91 m |
| product certifications | CE EMC directive 2004/108/EC low voltage directive 2006/95/EC |
|---|---|
| standards | EN/IEC 60950-1 UL 60950-1 |
| ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
|---|---|
| relative humidity | 0…95 % |
| operating altitude | 0…10000 ft |
| ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| storage Relative Humidity | 0…95 % |
| storage altitude | 0.00…15240.00 m |
| Package 1 Weight | 5.95 kg |
|---|---|
| Package 1 Height | 11.4 cm |
| Package 1 width | 60 cm |
| Package 1 Length | 34.9 cm |
| Warranty | 2 years repair or replace |
|---|




